Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

Choroby skóry mogą znacznie obniżać jakość życia, wywołując codziennie silny dyskomfort u chorych. Stały wzrost zachorowań na AZS oraz charakterystyczny przebieg tego schorzenia sprawiają, że staje się ono nie tylko problemem klinicznym, ale również społecznym.

Atopowe zapalenie skóry – jakie są objawy?

AZS  to przewlekłe, swędzące, nawrotowe, powierzchowne zapalenie skóry. Ta niezakaźna choroba zapalna zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie i może utrzymywać się całe życie. Schorzenie przebiega w okresie zaostrzeń i remisji. Głównymi objawami jest silny świąd (często powodujący zaburzenia snu), suchość skóry, rumieniowe i zapalne wypryski oraz nadwrażliwość na alergeny pokarmowe i środowiskowe.

Zmiany najczęściej występują w okolicach zgięć łokciowych i kolanowych oraz skóry twarzy i szyi.

Atopowe zapalenie skóry powstaje na skutek złożonych interakcji czynników genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych.

Pielęgnacja

Zmagania z AZS opierają się na 3 głównych elementach: profilaktyce, pielęgnacji i leczeniu miejscowym oraz ogólnym.

Głównym celem codziennej pielęgnacji skóry jest maksymalne przedłużenie fazy nieaktywnej choroby.

Charakterystyczną cechą skóry atopowej jest jej znaczna suchość. Problem w funkcjonowaniu bariery skórnej powoduje zwiększoną przeznaskórkową utratę wody. Uszkodzony płaszcz lipidowy i zaburzony proces produkcji ceramidów i lipidów (ważnych elementów budulcowych naszej skóry), powoduje nadmierną suchość połączoną ze świądem i stanem zapalnym.

AZS – jaką maść wybrać?

Jak możemy pomóc naszej skórze pracować normalnie? Należy systematycznie i regularnie nawilżać oraz natłuszczać skórę. Jest to podstawa w efektywnym leczeniu AZS.

Najlepiej wybrać maść, krem, mleczko bądź emulsję będącą emolientem. Są to preparaty nawilżające i natłuszczające skórę, które mają za zadanie wzmocnić i odtworzyć barierę skórną. Część tych środków może działać jako tzw. humektanty, tworząc na powierzchni skóry okluzję. Ważne jest to, aby wybierać preparaty apteczne dedykowane osobom borykającymi się z atopowym zapaleniem skóry.

Dużą popularnością cieszą się preparaty zawierające w sobie mocznik o stężeniu 5-10%, będący czynnikiem silnie nawilżającym. Cennymi składnikami aktywnymi są również: olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, alantoina, woda termalna, kwas hialuronowy.

Ponadto wyróżnia się substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, takie jak: aloes zwyczajny, polifenole, owies zwyczajny, żywokost lekarski.

W okresie zaostrzeń, bardzo pomocne będą lecznicze kąpiele podchlorynowe. Zapraszamy do skorzystania z przepisu Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Czego unikać?

Skóra atopowa na wiele codziennych sytuacji reaguje podrażnieniem i swędzeniem, zwiększając tym samym ryzyko nawrotu choroby. Niekorzystnie na skórę działa słońce, solarium, chlorowana woda i sauna.

Wybierając kosmetyki, należy zwrócić uwagę na INCI – czyli skład preparatów. Należy unikać:

 • konserwantów (izotiazolony, parabeny)
 • składników zapachowych
 • acetonu
 • amoniaku
 • niektórych tłuszczy jak: lanolina, euceryna
 • melisy
 • rumianku
 • masła kakaowego
 • olejków eterycznych
 • cynamonu
 • kamfory i wiele innych

Praktyczne porady

 1. Stosuj filtr przeciwsłoneczny o wysokim SPF
 2. Noś przewiewne ubrania, aby nie doprowadzać do nadmiernego pocenia się (działa drażniąco na skórę)
 3. Preparaty do codziennej pielęgnacji najlepiej trzymaj w lodówce – niska temperatura kosmetyku wywoła dodatkową ulgę w przypadku nadmiernego swędzenia
 4. Stosuj preparaty apteczne, dedykowane AZS
 5. W przypadku silnego świądu skóry, staraj się nie drapać, lecz delikatnie oklepywać skórę. W ten sposób przyniesiemy jej ulgę, ale nie podrażnimy jej dodatkowo
 6. Staraj się utrzymać chłodniejszą temperaturę w mieszkaniu (w szczególności w nocy, w sypialni), aby ograniczyć pocenie i tym samym dodatkowe podrażnienie skóry