Pielęgnacja skóry w trakcie i po leczeniu onkologicznym

W momencie rozpoczęcia walki o życie i zdrowie często zapominamy o pielęgnacji naszej skóry. Chemioterapia oraz radioterapia – czyli dwie najczęstsze metody walki z rakiem, mocno oddziałują na skórę, wywołując przy tym ogromny dyskomfort. Jaka jest odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie i po leczeniu onkologicznym?

Jakie preparaty stosować, aby poczuć komfort i ulgę w codziennym funkcjonowaniu?

Leczenie onkologiczne, a nasza skóra

Wyróżnia się wiele metod w walce z nowotworami, m.in radioterapię. W radioterapii skóra w obszarze poddanym zabiegowi zostaje uszkodzona. Często występuje popromienne zapalenie skóry powodując duże podrażnienie, wysuszenie i złuszczanie skóry. Niekiedy może wystąpić obrzęk i ból.

Chemioterapia jako skuteczna metoda do walki z komórkami nowotworowymi jest często stosowana u osób chorych onkologicznie. Do najczęstszych dolegliwości skórnych zgłaszanych przez pacjentów jest: świąd skóry, zaczerwienienie i złuszczanie skóry. Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry przez cytostatyki, powoduje, że skóra jest wrażliwa i skóra.

Najczęściej zmiany występują na twarzy, tułowiu i szyi.

Czasami może pojawić się tzw. zespół PPE – erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa, która charakteryzuje się masywnym zaczerwienieniem i pękaniem skóry stóp i dłoni. Z wieloma problemami można sobie poradzić samemu. Należy zadbać o prawidłową higienę i pielęgnacje.  

Pielęgnacja skóry w trakcie i po leczeniu onkologicznym

Dobór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji powinien być indywidualny i odpowiednio zharmonizowany z problemami skórnymi i ich lokalizacją. Skóra sucha wymaga natłuszczenia, skóra zniszczona – regeneracji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, a skóra trądzikowa – działania przeciwzapalanego oraz przeciwbakteryjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki masz typ cery – sprawdź nasz artykuł .

Kilka ważnych zaleceń:

 • unikać długich i ciepłych kąpieli
 • ograniczyć ekspozycje na słońce
 • nie korzystać z solarium
 • nie stosować preparatów zawierających alkohol (w tym perfumy i antyperspiranty)
 • dbać o dłonie i paznokcie
 • stosować filtry przeciwsłoneczne
 • unikać niskich temperatur
 • stosować bezwonne i delikatne preparaty do mycia dłoni
 • stosować emolienty 2x dziennie
 • w przypadku osób cierpiących na erytrodezystezję dłoniowo-podeszwową (zespół PPE), zaleca się stosowanie chłodnych okładów w celu zniwelowania uczucia pieczenia. Dodatkowo należy chronić skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi – otarcia, uciski. Ubieranie odpowiedniego obuwia i stosowanie miękkich wkładek piankowych lub żelowych zmniejszają ryzyko przed niepotrzebnym podrażnieniem skóry.
Bezpieczne kosmetyki dla osób onkologicznych
 1. Krem Bioderma Cicabio Restor o działaniu ochronno-regeneracyjnym
 2. Balsam do ust ONCOYA
 3. Preparat Aurea Pharma Radioprotect krem o działaniu kojąco-regeneracyjnym
 4. Dermokosmetyk Pharmaceris X X-Rays Liposubtilium krem do twarzy i ciała
 5. Krem ONCOYA do postępowania w zespole PPE