Pielęgnacja twarzy – ogólne zasady

Prawidłowy demakijaż oraz pielęgnacja skóry twarzy.

Prawidłowe oczyszczenie i pielęgnacja skóry to 2 najważniejsze kroki do czystej i zadbanej cery. Nasz codzienny rytuał pielęgnacyjny powienien odbywać się 2 razy- rano i wieczorem. Obecnie na rynku drogeryjnym mamy do wyboru ogromną liczbę preparatów oraz urządzeń i stajemy przed dylematem jaki produkt wybrać żeby był najlepszy dla naszej skóry. Aby rozwiać wątpliwości przedstwiamy prawidłową pielęgnację skóry okiem kosmetologa. Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy z nas ma inny rodzaj skóry oraz różne preferencje co do rodzajów preparatów czy urządzeń, jednakże prawidłowa kolejność wykonywanych czynności będzie zawsze taka sama.

Demakijaż

Czynność tą powinniśmy podzielić na 2 etapy: oczyszczanie wstępne oraz główne. Oczyszczanie wstępne wykonujemy podczas wieczornej pielęgnacji. W fazie tej używamy wacika nasączonego płynem micelarnym lub chusteczek nasączonych preparatem myjącym i zmywamy delikatnymi ruchami okolice oka oraz twarz i szyję. Oczyszczanie główne rozpoczynamy od rozprowadzenia preparatu oczyszczającego z użyciem wody. Osoby ze skórą wrażliwą, atopową, naczynkową mogą używać wody przegotowanej bądź wody termalnej z atomizerem. Preparaty do demakijążu polecane do skór tłustych, łojotokowych, mieszanych,trądzikowych : żele, pianki, proszki. Preparaty do demakijażu polecane do skór normalnych,suchych, wrażliwych : olejki, balsamy, mleczka, galaretki, musy, emulsje

Niezależnie od tego jaką posiadamy cerę oraz preparat oczyszczający w tej fazie możemy używać własnych dłoni. Natomiast obecnie na rynku do wyboru dostępne są również urządzenia i gadżety ułatwiające prawidłowe oczyszczanie. Urządzenia i akcesoria polecane do oczyszczania skór tłustych, łojotokowych, mieszanych oraz z trądzikiem nie zapalnym: gąbeczki, szczoteczki soniczne natomiast dla skór normalnych,suchych, wrażliwych delikatne myjki oraz ręczniczki. W tym etapie dogłębnie pozbywamy się z naszej skóry resztek makijażu, sebum, martwego naskórka oraz pozostałych zanieczyszczeń.

Kolejno osuszoną skórę należy stonizować. Do tego celu używamy toniku lub hydrolatu. Oba produkty mają za zadnie przywrócić prawidłowe pH skórze.

Jakie serum i krem wybrać?

Jakie serum i krem wybrać

Ostatnim etapem codziennego zwyczaju powinno być zaaplikowanie odpowiedniego serum oraz kremu.

Serum jest to preparat, który zawiera skoncentrowane substancje aktywne, które dają szybkie i zauważalne efekty. Nie należy jednak stosować tego typu produktów ciągle, aby nasza skóra nie przyzwyczajała się do tak mocnego stężenia składników.

Przy wyborze kremu do codziennej pielęgnacji należy się kierować przede wszystkim tym, iż ma on nawilżać naszą skórę, niezależnie czy borykamy się z trądzikiem czy wiotkością skóry. Przy doborze kremu do danego typu cery kierujmy się konsystencją oraz składem. Do cer tłustych, łojotokowych i trądzikowych wybierajmy lekkie, żelowe konsystencje i sprawdzajmy czy w składzie nie znajdują się niepożądane składniki tj., paraffinum liquidum, mineral oil, petrolatum, synthetic wax, cocos nucifera oil, sodium chloride(salt) ,carbomer, sodium lauryl sulfate, isopropyl palmitate, heksdecyl alcohol, acetylated lanolin.

W przypadku cer normalnych, suchych, wrażliwych mało elastycznych można wybierać kremy o bogatszym składzie i konsystencji. W celu wzbogacenia rutyny pielęgnacyjnej raz na 10 dni należy wykonać peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty (po oczyszczaniu głównym) oraz zaaplikować maseczkę w kremie lub płachcie. Wykonany w ten sposób codzienny rytuał pozwoli cieszyć się zadbaną i promienna skórą przez cały rok!