Trądzik u nastolatków – jak możemy pomóc?

Po dłuższej chwili nieobecności w szkołach spowodowanej światową pandemią, wszystko powoli wraca do normy. Lekcje i zajęcia pozaszkolne są normalnie realizowane. Dzieciaki wróciły do szkół ze swoimi obawami jak poradzą sobie w nowym roku szkolnym. Czasami niektórych dotykają inne, nieprzyjemne myśli związane z ich wyglądem. Coraz więcej młodych osób skarży się na problemy skórne. Według statystyk trądzik pospolity dotyka aż 80% nastolatków.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów trądziku. Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem „z trądziku się wyrasta“ – nic bardziej mylnego! Każdy rodzaj trądziku wymaga odpowiedniego leczenia. Zacząć należy od wizyty u specjalisty, który prawidłowo zdiagnozuje problem oraz włączy odpowiednie leczenie farmakologiczne. Nieleczona choroba może doprowadzić do przykrych konsekwencji – blizn potrądzikowych, przebarwień oraz pogorszeniu samooceny nastolatka.

Leczenie już jest. Co dalej?

Gdy leczenie farmakologiczne już jest ułożone, należy przeanalizować pielęgnacje skóry dziecka. Jak już wcześniej pisaliśmy nasza rutyna pielęgnacyjna ma istotny wpływ na stan i kondycję naszej skóry. W przypadku trądziku ważne jest odpowiednie:

  • oczyszczenie skóry,
  • działanie przeciwzapalne,
  • przeciwtrądzikowe oraz
  • nawilżające.

To co jest najbardziej istotne i o czym należy pamiętać to systematyczność leczenia. Ciągłość i samodyscyplina są kluczem do upragnionego efektu. Wizyty w gabinecie lekarskim powinny być systematyczne ze względu na to, że leczenie farmakologiczne może ulec zmianie. Ponadto warto zadbać o prywatność młodego człowieka, aby miał kilka minut na osobności ze specjalistą.

Dieta – czego unikać?

Według badań naukowych, pożywienie o wysokim indeksie glikemicznym, nasila objawy trądzikowe. Indeks glikemiczny to nic innego jak wskaźnik szybkości wzrostu stężenie glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Jakie produkty nie są wskazane w codziennej diecie u osób borykających się z trądzikiem? Podpowiadamy!

No stress!

Jak już powszechnie wiadomo, stres może wywołać wiele negatywnych skutków w organizmie. Same objawy trądzikowe mogą wywołać uogólnione obniżenie nastroju dziecka, więc dodatkowy stres (często spowodowany rodzicami, rodzeństwem, znajomymi) nie ułatwia leczenia. Burza hormonów, która w dużej mierze kieruje młodymi osobami, nie ułatwia relacji i całego procesu leczenia. Dlatego dorośli, powinni czujnie obserwować swoje dzieci, czy nie stają się mniej towarzyskie, zamknięte i niechętne na nowe życiowe wyzwania.