Cera naczynkowa – kosmetyki i pielęgnacja. Jak je odpowiednio dobrać?

Cera naczynkowa jest częstym problemem medycznym i kosmetycznym w gabinecie. Widoczne rozszerzone naczynia krwionośne na skórze, często powodują zakłopotanie i dyskomfort. Odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji mogą skutecznie wzmocnić naczynka krwionośne, prawidłowo nawilżyć skórę i opóźnić rozwój teleangiektazji oraz rumienia.

Cera naczynkowa

Skóra naczynkowa charakteryzuje się nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne (m.in: temperaturę, ostre jedzenie, alkohol, stres).  Naczynia krwionośne naprzemiennie rozszerzają się i kurczą pod wpływem różnych czynników. W cerach naczyniowych dochodzi do zaburzeń krążenia skórnego. W konsekwencji prowadzi to do ich  nieprawidłowego mechanizmu funkcjonowania, a to z kolei skutkuje ich trwałym rozszerzeniem. Z czasem może dojść do ich pękania, czyli teleangiektazji. 

Nieestetyczne zmiany samoistnie nie znikają, wręcz przeciwnie – nasilają się. Przybierają kolor sinawy, granatowy lub wiśniowy. Najczęściej zlokalizowane są na nosie, brodzie, policzkach i dekolcie. Charakterystyczny w cerach naczyniowych jest nagły, napadowy rumień na twarzy. Często towarzyszy uczucie ściągnięcia, mrowienia, pieczenia i świądu.

Na temat ogólnej pielęgnacji skóry, można przeczytać tutaj.

Kosmetyki i pielęgnacja cery naczynkowej

Osoby, którę ją mają wiedzą, jak trudna w pielęgnacji jest skóra naczynkowa. Kosmetyki są ważne, by utrzymać ją w dobrym stanie. Jak je odpowiednio dobrać?

W przypadku cer naczyniowych bardzo ważne są działania prewencyjne. Należy zapobiegać tworzeniu się nowych teleangiektazji i ochronie już istniejących.

Do oczyszczenie skóry twarzy należy używać preparatów o neutralnym pH oraz przegotowaną, letnią wodę. Kosmetyki do pielęgnacji nie powinny posiadać substancji zapachowych i mocno pieniących, ponieważ działają silnie drażniąco i wysuszająco na skórę.

Do demakijażu zaleca się nietłuste mleczka, pianki bądź żele do mycia twarzy. Tego typu preparaty najczęściej w swoim składzie mają: alantoinę, wyciągi ziołowe, saponiny, d-panthenol czy ekstrakt z miłorząbu japońskiego.

Do tonizowania skóry, zaleca się preparaty o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym. Dobrze sprawdzi się hydrolat różany (woda różana), który świetnie nawilży skórę oraz zniweluje widoczny rumień. Godnym polecenia jest również hydrolat z melisy, który oprócz działania uszczelniającego naczynia krwionośne, działa leczniczo na pojawiające się wypryski na twarzy.

Do codziennej pielęgnacji należy stosować kremy zawierające filtry przeciwsłoneczne (min. 30 SPF). Bezsprzecznie są one niezbędne, ponieważ promieniowanie słoneczne nasila rumień i działa niekorzystanie na stan naczynek krwionośnych. Kremy powinny być o lekkiej konsystencji i działaniu najwilżającym, łągodzącycm i przeciwzapallnym.

Do dopełnienia codziennej rutyny pielęgnacyjnej można zastosować peelingi enzymatyczne, maski dedykowane skórom naczynkowym oraz glinki (przede wszystkim glinka czerwona).

W preparatach do cery wrażliwej, powinny znajdować się cenne substancje aktywne. Witaminy – C, K, PP, B1,B2, które uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Rośliny i substancje pochodzenia naturalnego – oczar wirginijski (Hammamelis Virginiana), miłorząb japoński (Gingko biloba), ekstrakt z kasztanowca (Aesculus hippocastanum), arnika górska (Arnica montana), nagietek (Calendula officinalis), fiołek trójbarwny (Viola tricoloris), nostrzyk żółty (Melilotus officinalis), zielona herbata (Camelia sinensis), bisabolol, woda termalna, masło shea, awokado, algi morskie i kwas hialuronowy.

Zakazy pielęgnacyjne

W pielęgnacji cery naczyniowej należy unikać:

  • preparatów zawierających alkohol, wyciągi z mięty pieprzowej, mentol, formaline, glikol parafinowy, lanoline, glikole, laurylosiarczan sodu, amoniak
  • trudno zmywalnych maseczek (typu peel-off)
  • oczyszczania manualnego
  • peelingów ziarnistych
  • długotrwałego eksponowania twarzy na słońce, wiatr, mróz
  • mocno klimatyzowanych/ogrzewanych pomieszczeń (sauna, solarium)
  • alkoholu
  • papierosów
  • bardzo gorących dań i napoi
  • gorących, długich kąpieli

Reasumując, ignorowanie przez dłuższy czas dolegliwości ze strony cery naczynkowej, może wywołać trądzik różowaty. Współczesna kosmetologia daje wiele rozwiązań – zabiegi profilaktyczne, które działają przeciwzapalnie i wzmacniająco na naczynia krwionośne, po całkowite usunięcie nieestetycznych zmian.