Jak zadbać o skórę po wakacjach? Skuteczny plan pielęgnacji

Czas wakacyjnej beztroski nieubłaganie dobiega końca. Słońce, plaża, kąpiele w morzu, opalanie i długie spacery zostaną niebawem zastąpione kurtkami, czapkami i grubymi skarpetkami. Podczas, gdy większości z nas nie cieszy perspektywa chłodniejszych dni, nasza skóra zyskuje chwilę na potrzebną regenerację.

W sezonie letnim piękna pogoda sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu, przez co nasza skóra jest narażona na promieniowanie słoneczne. Szkodliwe promieniowanie UV  uszkadza naszą naturalną barierę hydrolipidową, co w konsekwencji może przysporzyć wiele niechcianych problemów, jak na przykład przebarwień . Oprócz nieestetycznych przebarwień, często skóra jest podrażniona, odwodniona, sucha oraz szorstka.

KROK 1 – Oczyszczanie

Wiele osób po powrocie wraca z wakacji określa swoją skórę jako „szorstką“, „suchą“, „niemiłą w dotyku“. Często pojawiają się nowe niedoskonałości w postaci zmian trądzikowych. To jest czas na to, aby zacząć od dokładnego oczyszczenia skóry. Pierwszym krokiem jest złuszczanie. W domu można wykonać delikatny peeling enzymatyczny, który w bezpieczny sposób usunie martwy naskórek, pobudzi krążenie i poprawi gładkość skóry.

W gabinecie zalecane są profesjonalne peelingi chemiczne – o różnych składach oraz stężeniach. Kontrolowane złuszczanie skóry ma za zadanie dokładne oczyszczenie skóry, usunięcie kosmetycznych defektów, zmian chorobowych, spłycenia zmarszczek i zniwelowaniu przebarwień. Dobór odpowiednich preparatów jest indywidualny i oceniany przez profesjonalistę po wnikliwym wywiadzie.

KROK 2 – Nawilżanie

Po prawidłowym oczyszczeniu skóry można przejść do następnego kroku, czyli nawilżenia. Kremy stosowane w codziennej pielęgnacji domowej, powinny być silnie nawilżające. Warto zwrócić uwagę czy w składzie INCI jest m.in: PCA inaczej kwas piroglutaminowy, gliceryna,  kwas stearynowy, oleje naturalne – jak np. olej jojoba. Warto również pamiętać, aby nawilżać organizm od wewnątrz, pijąc odpowiednią ilość wody.

W gabinetach są też dostępne zabiegi, które mają za zadanie nawilżyć skórę. Zalicza się do nich m.in: bioinfuzję tlenową czy mezoterapię.

Jeżeli po sezonie letniem występują niechciane problemy – przebarwienia, zmiany trądzikowe, pamiętaj, że każdy zabieg jest dobierany indywidualnie pod pacjenta. Do najpopularniejszych zabiegów zalicza się Cosmelan, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję korundową.

KROK 3 – Regeneracja

Po oczyszczeniu i codziennym nawilżeniu, należy pamiętać też o odpowiednim odżywieniu skóry. Na co dzień warto używać serum lub kremu o bogatym składzie regenerującym. Witamina C, E, A, ekstrakty roślinne i oleje – słodkich migdałów, olej z nasion słonecznika, olej z orzecha brazylijskiego. Warto też zastanowić się nad profesjonalnymi zabiegami – osoczem bogatopłytkowym, mezoterapii igłowej czy bioinfuzji tlenowej.