Maskne – trądzik od maseczki. Jak się go pozbyć?

Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 środki ochrony osobistej stały się codziennością u każdego z nas. Rękawiczki bądź maseczki są nieodłącznymi elementami w życiu codziennym. Coraz więcej osób skarży się na problemy skórne w tzw. strefie “O”, czyli ust i nosa. Najczęściej występują wykwity trądzikowe oraz zaskórniki.

Maskne – połączenie dwóch słów z języka angielskiego – “mask” (maseczka) oraz “acne” (trądzik). Określenie to dotyczy wszystkich zmian skórnych powstałych w wyniku długotrwałego noszenia maseczki ochronnej.

Co się dzieje z naszą skórą pod maseczką?

Skóra pod maseczką jest wystawiona na nienaturalne środowisko. Jak wiadomo, maska aby spełniała swoją rolę, musi mocno przylegać do skóry. Duża wilgotność spowodowana uciskiem maski powoduje zmiękczenie skóry, co w konsekwencji zwiększa jej podatność na podrażnienia. Ponadto, jest to świetne środowisko do rozwoju zakażeń bakteryjnych, wirusowych bądź grzybiczych. Dłuższy czas noszenia maseczki powoduje blokadę ujść mieszków włosowo-łojowych oraz gromadzenia brudu i potu.

Problemy skórne są widoczne w obrębie ust, żuchwy, nosa i brody. Pacjenci najczęściej skarżą się na:

  • suchość skóry,
  • świąd,
  • wypryski trądzikowe,
  • podrażnienie mieszków włosowych,
  • a u osób z trądzikiem różowatym – zaostrzenie zmian.
Mężczyzna w maseczce ochronnej
Maskne – jak temu zaradzić?

Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o naszą skórę podczas pandemii, należy przede wszystkim postawić na poprawną higienę skóry. Odpowiednie oczyszczenie skóry (o którym pisaliśmy tutaj) oraz stosowanie preparatów nawilżających i antybakteryjnych powinno poprawić funkcjonowanie skóry. Ponadto, punktowo, na pojedyncze zmiany możemy stosować kremy/żele, które w swoim składzie mają np. kwas salicylowy bądź nadtlenek benzoilu. W razie możliwości zalecany jest brak makijażu, aby dodatkowo nie działał drażniąco na skórę.

Rodzaje maseczek

Na rynku jest dostępnych wiele masek ochronnych. Wśród nich znajdziemy:

  • maseczki jednorazowe – powinniśmy je wymieniać po około godzinie. Wykonane są z materiału syntetycznego, co może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych skóry.
  • maseczki wielorazowe – po każdym użyciu powinniśmy wyprać bądź odparzyć maskę w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza. W trakcie wyboru maseczki, warto zastanowić się nad jej składem. Odpowiedni materiał powinien spełniać funkcje ochronne oraz zmniejszać ryzyko wszelkich podrażnień na skórze. Zaleca się noszenie masek z 100 % tkanej bawełny.