Pielęgnacja skóry w czasie ciąży

Ciąża to wyjątkowy i magiczny czas dla kobiet. Powoduje wiele zmian w życiu – w aspekcie fizycznym oraz emocjonalnym. W tym szczególnym czasie, dochodzi do wiele zmian wewnątrz organizmu. Przede wszystkim gospodarka hormonalna potrafi dynamicznie zmienić swoją aktywność powodując zmiany w całym organizmie. Jest to widoczne na skórze – żylaki, cellulit, rozstępy, nadmierne owłosienie bądź suchość skóry. Ten wyjątkowy czas jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu, dlatego warto zadbać o ciało nie tylko pod względem medycznym, ale również kosmetycznym. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w czasie ciąży?

Pielęgnacja skóry twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy powinnam być delikatna i prawidłowo dopasowana pod cerę. Warto jednak wybierać preparaty naturalne, bez konserwantów i substancji zapachowych. Kosmetyk nie powinien podrażniać skóry oraz jej mocno złuszczać.

Do demakijażu zaleca się stosowanie łagodnego mleczka bądź wody termalnej. W następnym kroku pielęgnacji powinien znaleźć się krem o działaniu silnie nawilżającym. W czasie ciąży należy dbać oto, aby skóra była cały czas nawilżona, dobrze ukrwiona i elastyczna.

Ponadto bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Stosowanie filtrów UV o szerokim spektrum działania (UVA i UVB) chronią skórę przed pojawianiem się popularnych przebarwień w obrębie twarzy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowanie preparatów przeciwzmarszczkowych, które w swoim składzie mają retinol (pochodną witaminy A), który może niekorzystnie wpłynąć na dziecko. Ponadto warto unikać dużych ilości konserwantów, kwasów owocowych, kwasu azelainowego i salicylowego, amoniaku, fluoru, tetracykliny oraz niektórych olejków eterycznych.

Pielęgnacja ciała

Za sprawą zaburzonego działania układu krwionośnego i limfatycznego kobiety w ciąży często są narażone na obrzęki. W konsekwencji często pojawiają się żylaki i uczucie „ciężkich“ nóg. Zaleca się stosowanie kremów o działaniu nawilżającym, przeciwzapalanym i uszczelniającym naczynia krwionośne. Preparaty z arniki, wyciągiem z kasztanowca, mentolem, heparyną, olejkiem arganowym, witaminą C i lanoliną świetnie się odnajdą.

Pielęgnacja skóry brzucha i biustu

Pielęgnacja okolicy brzucha powinna być bardzo delikatna. Należy zachować ostrożność przy codziennej  pielęgnacji skóry. Przede wszystkim należy unikać wszelkich prepratów podrażniających, peelingów i innych kosmetyków, które w swoim składzie mają nieodpowiednie składniki aktywne o których pisaliśmy wcześniej. Jeżeli chcemy zadbać o tą okolice ciała, należy wybierać produkty do tego przeznaczone z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.

Pielęgnacja skóry okolicy biustu jest bardzo istotna, ze względu na duże ryzyko wystąpienia rozstępów. O rozstępach na ciele pisaliśmy już w naszym wcześniejszym artykule

Piersi zmieniają się przez cały okres ciąży. Gruczoły mleczne i nagromadzona tkanka tłuszczowa, powodują, że piersi stają się większe, trochę bolesne i wrażliwe na dotyk. Zaleca się stosowanie preparatów ujędrniających i odżywczych, które uelastycznią i nawilżą skórę. Dodatkowo warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie piersiowe. Polecamy artykuł o znaczeniu ruchu i ćwiczeń w ciąży.

Warto też przyjrzeć się swojemu stanikowi, żeby upewnić się, czy odpowiednio podtrzymuje piersi. Ponadto warto usprawniać mikrokrążenie w tej okolicy – stosując naprzemiennie prysznic raz ciepłą, a raz zimną wodą oraz wykonując masaż ręcznikiem bądź delikatną szczotką.