Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji

Sezon urlopowy powoli się kończy, a wraz z nim stan naszej skóry często ulega pogorszeniu. U wielu osób po wakacjach pojawiają się nieestetyczne plamy na skórze twarzy. Skąd biorą się przebarwienia? Czy można je usunąć?

Przebarwienia – dlaczego powstają?

Hiperpigmentacje, czyli przebarwienia, to ograniczone plamy o nieregularnym kształcie i ciemniejszym zabarwieniu od naturalnego koloru skóry. Mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Ich charakter może być wrodzony lub nabyty. Często nieestetyczne zmiany pojawią się po wakacjach. Dlaczego?

Otóż szkodliwe promieniowanie słoneczne zaburza funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów. Wytwarzają one zbyt dużo melaniny, która kumuluje się punktowo w skórze. W konsekwencji pojawiają się plamy w różnych odcieniach brązu.

Najwięcej przebarwień powstaje w miejscach najczęściej eksponowanych na promieniowanie słoneczne – twarz, dłonie, czy dekolt.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

W przypadku zapobiegania powstawaniu przebarwień najważniejsza jest fotoprotekcja. Wspomniane już wcześniej promieniowanie słoneczne przyczynia się do pojawiania się przebarwień, a także do ich pogłębiania. Preparaty do fotoprotekcji zawierają filtry przeciwsłoneczne (chemiczne bądź fizyczne). Ich celem jest ochrona skóry przed nadmiernym promieniowanie UV.

Aby skutecznie chronić skórę przed szkodliwym słońcem, należy aplikować kremy przeciwsłoneczne 20/30 minut przez planowaną ekspozycją na słońce. Ponadto należy pamiętać o ilości nakładanego kremu przeciwsłonecznego. Na skórę twarzy, szyi, dekoltu – należy użyć ¾ łyżeczki  na każde  tych miejsc. Dodatkowo należy pamiętać o dosmarowywaniu skóry co 2/3 godziny.  Zapraszamy do naszego wcześniejszego artykułu o bezpiecznym opalaniu .

Jak pozbyć się przebarwień na skórze?

Jeżeli chcemy usunąć przebarwienia, to ważne jest ustalenie przyczyny i głębokości na jakiej się znajdują w skórze. Dostępnych jest wiele zabiegów, które dają satysfakcjonujące rezultaty. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • peelingi chemiczne
  • laseroterapię 
  • mikrodermabrazję
  • mezoterapię mikroigłową

W pielęgnacji domowej można stosować kosmetyki o działaniu rozjaśniającym. Tego typu preparaty powinny zawierać substancje oddziaływujące na inhibitory tyrozynazy i inhibitory przenoszenia melanosomów, czyli hydrochinon, soja, arbutyna czy też aloesyna. Ponadto cenne są antyoksydanty takie jak witamina A, E oraz związki cytotoksyczne dla melanosomów – kwas azelainowy.