Karboksyterapia – zabieg na włosy

Problem nadmiernego wypadania włosów jest coraz bardziej popularny. Dotyczy kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Wpływ na to ma wiele czynników, o których pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

W dzisiejszych czasach, kiedy na świecie panuje pandemia, coraz więcej osób skarży się, że ich włosy są słabe i kruche. Karboksyterapia – to zabieg na włosy, który może pomóc uporać się z tym problemem.

Karboksyterapia – co to takiego?

Wiele osób zgłaszających się do gabinetu na wizytę trychologiczną, nie słyszało nigdy o zabiegu „karboksyterapii“. Karboksyterapia to nic innego, jak terapia dwutlenkiem węgla. Jest ona znana od 1932 r. kiedy po raz pierwszy została zastosowana w balneoterapii. Początkowo stosowano ją u pacjentów mających problemy ze stawami i cukrzycą. „Cudowny gaz“ – bo tak też o karboksyterapii możemy czytać, zaczął być obiektem badań na całym świecie. Od pewnego czasu, o tym zabiegu mówi się w kontekście starzenia się skóry, nadmiernego wypadania włosów, łysienia androgenowego czy też cellulitu i rozstępów.

Karboksyterapia oznacza kontrolowane zastosowanie oczyszczonego dwutlenku węgla, drogą iniekcji podskórnej, śródskórnej i do tkanki tłuszczowej w różnych częściach ludzkiego ciała. Jej zastosowanie jest szerokie.

Bardzo często karboksyterapia jest stosowana na owłosioną skórę głowy.

Co robi karboksyterapia, gdy ją zastosujemy na skórę głowy?

Podany dwutlenek węgla zakwasza skórę – rozpuszcza się on w wodzie tkankowej, dzięki czemu powstaje słaby kwas węglowy. W konsekwencji rozszerzają się drobne naczynia krwionośne i dochodzi do przekrwienia skóry. Za sprawą tego mechanizmu, poprawia nam się mikrokrążenie na skórze owłosionej głowy, zwiększa się przepływ cennych substancji aktywnych, tlenu i krwi.

Wskazania do karboksyterapii

Karboksyterapię wykorzystuje się w wielu celach. W przypadku trychologii swoje zastosowanie znalazło w:

  • różnych typach łysienia
  • nadmiernym wypadaniu włosów o różnych podłożu (stres, leki, problemy z gospodarką hormonalną)
  • poprawie i wzmocnieniu kondycji łodygi włosa
Przeciwwskazania do karboksyterapii

Zabieg ten jest bezpieczny – nie wywołuje żadnych reakcji uczuleniowych, przez wykorzystywany gaz, który jest fizjologicznie obecnie w naszym organiźmie. Działanie gazu ogranicza się jedynie do obszaru zabiegowego. Jednakże występują bezwzględne przeciwskazania o których należy pamiętać.

  • ciężka niewydolność płuc, nerek i serca
  • stany zapalne skóry
  • ciąża
  • okres karmienia piersią
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
Wrażenia zmysłowe towarzyszące podczas zabiegu

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort. Doznania są indywidualne, lecz często pojawiają się wrażenia ciepła, zimna, świądu, pieczenia, które znikają po paru sekundach.