Olejowanie włosów – wszystko co musisz wiedzieć!

Na przestrzeni ostatnich paru lat oleje stały się bardzo popularne w kosmetyce. Często używane są w codziennej pielęgnacji twarzy – na przykład, jako olejki do demakijażu lub zastępcza forma kremu natłuszczającego. Jednakże coraz częściej oleje stosowane są nie tylko na ciało, ale również na włosy. Pomimo ich dużej popularności, wiele osób w dalszym ciągu na problem z ich poprawnym zastosowaniem.

Po co olejować włosy?

Prawidłowe olejowanie włosów przynosi wiele korzyści. Naturalne olejki świetnie regenerują włosy oraz chronią przed łamaniem i ich kruszeniem. Przy regularnym stosowaniu dobroczynnych olejków włosy stają się wzmocnione (mniej wypadają i stają się mniej łamliwe) i pełne blasku. Skutecznie pomagają w walce z łupieżem, świądem, podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Ponadto włosy mniej się elektryzują oraz łatwiej rozczesują. We wcześniejszym artykule wspominaliśmy o paru wskazówkach na temat zdrowych i pięknych włosów.

Czym najlepiej olejować włosy?

Zanim odpowiednio dobierzemy olejek do włosów, musimy poznać porowatość naszych włosów. Nasze włosy dzielą się na 3 kategorie: niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. W bardzo prosty sposób możemy dowiedzieć się, do jakiej grupy należą nasze włosy. Im bardziej włosy reagują puszeniem na wilgoć, wodę, tym bardziej są porowate.

Jak najlepiej olejować włosy?

Jeżeli chcemy, aby nasze włosy były lepiej odżywione, nawilżone i pełne blasku, to należy pamiętać o regularnym stosowaniu olejków. Częstotliwość olejowania włosów jest sprawą mocno indywidualną – im włosy bardziej zniszczone, tym częściej powinno się wykonywać w domu olejowanie. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić to przeolejowania włosów. Wtedy włosy stają się tłuste i ciężkie. Najczęściej zdarza się tak w przypadku nieprawidłowego wyboru oleju, bądź przy jego niepoprawnym rozprowadzeniu na powierzchni włosów.

Olejowanie na sucho

Olejowanie włosów na sucho polega na aplikowaniu na suche kosmyki włosów olejków. Od nasady (lecz skóra głowy powinna być sucha!!) do końcówek włosów. Należy rozprowadzać olej jak odżywkę, rozczesując delikatnie grzebieniem włosy. Zalecane jest związanie włosów w lekki warkocz bądź kok i pozostawić na 2 lub 3 h (lub nawet całą noc). Dla lepszego efektu, warto nałożyć ręcznik/czepek. Następnie należy umyć bardzo dokładnie włosy delikatnym szamponem.

Olejowanie na mokro

Olejowanie włosów na mokro wymaga więcej czasu od nas. Biorąc pod uwagę rezultaty, ta metoda cieszy się lepszymi efektami. Olejowanie na mokro polega nakładaniu oleju na mokre włosy. Dzięki temu, włosy lepiej absorbują substancje odżywcze w wewnętrzne struktury włosów.

Można olejować włosy w misce. Jak to zrobić? Do miski należy wlać ciepłą wodę i dodać do niej parę kropli wybranego oleju. Następnie do przygotowanej kąpieli, wkłada się włosy i delikatnie masuję skórę głowy. Należy zostawić olejek na 30 minut, a następnie dokładnie spłukać.

Istnieje również możliwość olejowanie włosów z odżywką. Po umyciu włosów, należy nałożyć odżywkę (naturalną, bez zbędnych silikonów) i obficie nawilżyć włosy olejem. Pozostawić na 30 minut, zrobić okluzję i dokładnie zmyć.

Oleje dla włosów niskoporowatych
  • olej kokosowy
  • masło kakaowe
  • masło shea
Oleje dla włosów średnioporowatych
  • olej ze słodkich migdałów, awokado
  • olejek słoneczniowy i arganowy
  • olej musztardowy
Oleje dla włosów wysokoporowatych
  • olej arganowy, lniany, konopny
  • olejek z nasion bawełny i dyni